布兰查德课后习题答案(1-13章)(毕博)(12页).docx
![资源得分’ title=](/images/score_1.gif)
![资源得分’ title=](/images/score_1.gif)
![资源得分’ title=](/images/score_1.gif)
![资源得分’ title=](/images/score_1.gif)
![资源得分’ title=](/images/score_05.gif)
《布兰查德课后习题答案(1-13章)(毕博)(12页).docx》由会员分享,可在线阅读,更多相关《布兰查德课后习题答案(1-13章)(毕博)(12页).docx(12页珍藏版)》请在淘文阁 - 分享文档赚钱的网站上搜索。
1、-布兰查德课后习题答案(1-13章)(毕博)-第 12 页第1-13章课后习题答案(布兰查德)第一章 世界之旅p14第1题a.True.b.True/Uncertain. Stock prices certainly fell around the world in the crisis. Emerging market stock prices mostly recovered as of 2010, stock prices in the United States and other advanced companies had not reached their pre-crisis
2、levels as of 2012. c. False. d.False. There are problems with the statistics, but the consensus is that growth in China has beenhigh.e.False. European unemployment rates have been higher for several decades.f.True.g.True.h.False第3题 a.14.7(1.026)t=5.8(1.105)tt = ln(14.7/5.8)/ln(1.105/1.026)t 12.53 yr
3、sThis answer can be confirmed with a spreadsheet, for students unfamiliar with the use of logarithms.b.No. At current growth rates, Chinese output will exceed U.S. output within 31 years, but Chinese output per person (the Chinese standard of living) will still be less than U.S. output per person.c.
4、 China has increased the amount of capital per person. This is possible in the United States. China has imported a lot of technology from the United States and other countries. This is more difficult to do in the United States since the number of technologies available for the United States to impor
5、t that they do not already have is fewer. d.China does provide a model for other developing countries. 第二章 本书之旅p38第1题a. True/Uncertain. Real GDP increased by a factor of 5; nominal GDP increased by a factor of 28. We usually think of GDP in real termsb. False.c. True.d. False. The level of the CPI m
6、eans nothing. The rate of change of the CPI is one measure of inflation. e. Uncertain. Which index is better depends on what we are trying to measureinflation faced by consumers or by the economy as a whole. f.Trueg.Trueh.Falsei.False. The Phillips curve is a relation between the change in inflation
7、 and the level of unemployment. 第4题 a.2005 GDP: 10($2,000)+4($1,000)+1000($1)=$25,0002006 GDP: 12($3,000)+6($500)+1000($1)=$40,000Nominal GDP has increased by 60%.b.2005 real (2005) GDP: $25,0002006 real (2005) GDP: 12($2,000)+6($1,000)+1000($1)=$31,000Real (2006) GDP has increased by 24%.c.2005 rea
8、l (2006) GDP: 10($3,000)+4($500)+1,000($1)=$33,0002006 real (2006) GDP: $40,000.Real (2006) GDP has increased by 21.2%.d.The answers measure real GDP growth in different units. Neither answer is incorrect, just as measurement in inches is not more or less correct than measurement in centimeters. 第5题
9、a. 2005 base year:b. Deflator(2005)=1; Deflator(2006)=$40,000/$31,000=1.29Inflation=29%c. 2006 base year:Deflator(2005)=$25,000/$33,000=0.76; Deflator(2006)=1Inflation=(1-0.76)/0.76=.32=32%d. Analogous to 4d.第6题a. 2005 real GDP = 10($2,500) + 4($750) + 1000($1) = $29,0002006 real GDP = 12($2,500) +
10、6($750) + 1000($1) = $35,500b.(35,500-29,000)/29,000 = .224 = 22.4%c.Deflator in 2005=$25,000/$29,000=.86Deflator in 2006=$40,000/$35,500=1.13Inflation = (1.13 -.86)/.86 = .31 = 31%.a. Yes, see appendix for further discussion.第三章 商品市场p64第1题a.True.b.False. Government spending excluding transfers was
11、20.4% of GDP.c.False. The propensity to consume must be less than one for our model to make sense.d.True.e.False.f.False. The increase in equilibrium output is one times the multiplier.g.False.第9题a.Output will fall.b.Since output falls, investment will also fall. Public saving will not change. Priva
12、tesaving will fall, since investment falls, and investment equals saving. Since output and consumer confidence fall, consumption will also fall.c.Output, investment, and private saving would have risen.d.Clearly this logic is faulty. When output is low, what is needed is an attempt by consumers to s
13、pend more. This will lead to an increase in output, and thereforesomewhat paradoxicallyto an increase in private saving. Note, however, that with a linear consumption function, the private saving rate (private saving divided by output) will fall when c0 rises. 第四章 金融市场p86第1题a.False.b.False.c.False.
14、Money demand describes the portfolio decision to hold wealth in the form of money rather than in the form of bonds. The interest rate on bonds is relevant to this decision. d.True.e.False.f.False.g.True.h.True.第5题a.BD = 50,000 - 60,000 (.35-i)If the interest rate increases by 10 percentage points, b
15、ond demand increases by $6,000.b.An increase in wealth increases bond demand, but has no effect on money demand, which depends on income (a proxy for transactions demand).c.An increase in income increases money demand, but decreases bond demand, since we implicitly hold wealth constant.d.First of al
16、l, the use of “money” in this statement is colloquial. “Income” should be substituted for “money.” Second, when people earn more income, their wealth does not change right away. Thus, they increase their demand for money and decrease their demand for bonds. 第8题a.All money is in checking accounts, so
17、 demand for central bank money equals demand for reserves. Therefore, demand for central bank money=0.1($Y)(.8-4i).b.$1000 = 0.1($5,000B)(.8-4i)i=15%c.Since the public holds no currency, money multiplier = 1/reserve ratio = 1/.1=10.M=(10)$1000=$1,0000M= Md at the interest derived in part (b). d.If H
18、 increases to $300B the interest rate falls to 5%.e.The interest rate falls to 5%, since when H equals $3000, M=(10)$300B=$3,0000. 第五章 商品市场和金融市场p107第1题a.True.b.True.c.False.d.False. The balanced budget multiplier is positive (it equals one), so the IS curve shifts right.e.False.f.Uncertain. An incre
19、ase in government spending leads to an increase in output (which tends to increase investment), but also to an increase in the interest rate (which tends to reduce investment).g.True.第4题a.Y=C+I+G=200+.25(Y-200)+150+.25Y-1000i+250Y=1100-2000ib.M/P=1600=2Y-8000ii=Y/4000-1/5c.Substituting from part (b)
20、 into part (a) gives Y=1000.d. Substituting from part (c) into part (b) gives i=5%.e.C=400; I=350; G=250; C+I+G=1000f.Y=1040; i=3%; C=410; I=380. A monetary expansion reduces the interest rate and increases output. Consumption increases because output increases. Investment increases because output i
21、ncreases and the interest rate decreases. g.Y=1200; i=10%; C=450; I=350. A fiscal expansion increases output and the interest rate. Consumption increases because output increases. Investment is affected in two ways: the increase in output tends to increase investment, and the increase in the interes
22、t rate tends to reduce investment. In this example, these two effects exactly offset one another, and investment does not change. 第六章 劳动力市场p132第1题a.False. The participation rate has increased over time.b.False.c.False.d.True.e.False.f.Uncertain/False. The degree of bargaining power depends on the na
23、ture of the job and the employees skills.g.True.h.False.第3题a.W/P=1/(1+m)=1/1.05=0.952b.Wage setting: u=1-W/P=1-0.952=4.8%c.W/P=1/1.1=.91; u=1-.91=9%. The increase in the markup lowers the real wage. Algebraically, from the wage-setting equation, the unemployment rate must rise for the real wage to f
- 配套讲稿:
如PPT文件的首页显示word图标,表示该PPT已包含配套word讲稿。双击word图标可打开word文档。
- 特殊限制:
部分文档作品中含有的国旗、国徽等图片,仅作为作品整体效果示例展示,禁止商用。设计者仅对作品中独创性部分享有著作权。
- 关 键 词:
- 布兰查德 课后 习题 答案 13 毕博 12
![提示](https://www.taowenge.com/images/bang_tan.gif)
限制150内