八年级英语下册 Unit 5 lesson 25 Raising Money名师课件 (新版)冀教版.ppt
《八年级英语下册 Unit 5 lesson 25 Raising Money名师课件 (新版)冀教版.ppt》由会员分享,可在线阅读,更多相关《八年级英语下册 Unit 5 lesson 25 Raising Money名师课件 (新版)冀教版.ppt(22页珍藏版)》请在淘文阁 - 分享文档赚钱的网站上搜索。
1、 Unit 5 Buying and SellingLesson 17Raising Money教学重点:教学重点:教学难点:教学难点:1.购物专用语的使用与理解购物专用语的使用与理解2.本课本课Dialogue的句意的准确理解的句意的准确理解1.1.固定表达在句中的实际运用固定表达在句中的实际运用2.2.Project部分部分task的完成的完成1.Do you always carry money in your pocket?2.What would you do if your found fifity yuan?3.Why do Jenny,Danny and Brian need
2、money?Think about it!A product is something that you sell.In a shopProduct 48.0048.0012.0012.0035.0035.00Price:48 yuan for a hat 12 yuan for a calculator 35 yuan for a schoolbag In a shopTeach you to ask the price of goods:A1:How much is the dictionary?B1:Its 25 yuan.A2:How much does the dictionary
3、cost?B2:Its 25 yuan.A3:Whats the price of the dictionary?B3:Its 25 yuan.特别提醒特别提醒:价格价格price作主语时,疑问词不能用作主语时,疑问词不能用 how much,而应用,而应用what。Dialogue如此花法如此花法 A:Can I help you?B:Yes,Im looking for a skirt for my daughter.Well,how much is it?A:Its 46 yuan.B:You mean that it will cost(花花)me 46 yuan.A:Yes,you
4、need to pay(花花)46 yuan for it.B:OK.Ill take it.C:How nice it is!How much is it?B:I spent(花花)46 yuan on it.The Team Needs MoneyBrian:Hi,Danny and Jenny.Do you know that our basketball team is going to play in another city?Jenny:Yes,Ive heard it.But the trip costs a lot of money.Each player needs to p
5、ay$150.We need to make some money for the team!Danny:How can we make money?I dont have a job.Brian:Maybe we can work together to raise some money.Have you got any ideas,Jenny?Jenny:Maybe we can have a bake sale.We can sell snacks and other things at lunch hour.Brian:Good idea,Jenny!Ill bake somethin
6、g delicious.I think everybody likes cookies.Danny:Yes!How much will they cost?Brian:One dollar for four cookies.Danny:Im going to buy sixteen!Jenny:We need some advertising.Ill make a poster.What will you sell,Danny?Answer the following questions:1.Why does the team need money?2.How will they make m
7、oney?3.How will they sell well?The team has been invited to play in another city.The trip needs a lot of money.They want to sell something useful to their classmates.Write some advertising for their products.Im going to invent a new product!Hmm.Really?Practice1.Yesterday I _ ten yuan for the book.2.
8、Dont _ too much on the books.3.It will _15 minutes to have the meal.4.Remember _ the bill after dinner.5.This cup _ five yuan.I dont want to buy it.6.All the workers _ two weeks on painting the rooms.7.How long does it _ you to walk to school?8._ did it cost you?paidspendtakepaycostsspenttakeHow muc
- 配套讲稿:
如PPT文件的首页显示word图标,表示该PPT已包含配套word讲稿。双击word图标可打开word文档。
- 特殊限制:
部分文档作品中含有的国旗、国徽等图片,仅作为作品整体效果示例展示,禁止商用。设计者仅对作品中独创性部分享有著作权。
- 关 键 词:
- 八年级英语下册 Unit lesson 25 Raising Money名师课件 新版冀教版 年级 英语 下册 Money 名师 课件 新版 冀教版
链接地址:https://www.taowenge.com/p-88467229.html
限制150内